کراتین چیست؟

  • مشاهده در قالب پی دی اف

کراتین چیست؟

کراتین منو هیدرات جهت افزایش ذخایر کراتین و کراتین فسفات  بدن مصرف می شوددر بدن انسان از ترکیب کراتین و فسفات تولید شده و همراه با آدرنالین تری فسفات (ای تی پی) در بافت عضله ذخیره می شود. در واقع سی پی در دسترس ترین و سریعترین منبع سوختی جایگزین ای تی پی است ( فیتنس تیپس آی آر)

ولی نقطه ضعف آن توانایی کم بدن در ذخیره این ماده می باشد. کراتین در بدن از سوختن پروتئینها و اسیدهای آمینه ی آرژی نین، گلیسین و متیونین بدست می آید. این ماده بطور طبیعی در گوشت قرمز و ماهی یافت می شود. هر یک کیلو گرم گوشت قرمز حدود 5 گرم کراتین دارد ( فیتنس تیپس آی آر) 

از عمده اثرات کراتین می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 یک - افزایش قدرت عضله

دو - در فواصل بین تمرینات سنگین ورزشی بازسازی ذخایر انرژی را سرعت می بخشد

سه - بدون افزایش چربی بدن، در افزایش توده عضلات بدن نقش قابل توجهی دارد

چهار - آستانه بی هوازی را در بدن افزایش می دهد

پنج - در تمرینات ورزشی سرعتی و شدید، ضمن کاهش تولید اسید لاکتیک، مانع از خستگی شده و مدت تمرین شدید را طولانی تر می کند

 

پس به طور کلی می توان هنگام نیاز به افزایش وزن و توده عضلات، افزایش قدرت و سرعت در حرکات انفجاری و کمک به تولیدای تی پی در بدن از این ماده استفاده نمود ( فیتنس تیپس آی آر

مقدار مصرف :

 

اصولاً جهت نتیجه گیری کامل و صحیح لازم است مصرف کراتین را به دو مرحله ی بارگیری و نگهدارنده تقسیم کرد

 

مدت مرحله بارگیری 5 روز است و مرحله نگهدارنده از روز ششم آغاز می شود. مقدار مصرف این ماده را در هر دو مرحله و برای زنان و مردان می توان از جداول ذیل استخراج نمود :

 

اگر در مرحله نگهدارنده وقفه ای 5 روزه یا بیشتر ایجاد شود، باید مراحل بارگیری و نگهداری را مجدداً از اول شروع کنید برای کسب نتیجه ایده آل بهتر است حداقل 6 ماه کراتین را مصرف کنید ( فیتنس تیپس آی آر)

 

کراتین زمانی بهترین اثر را دارد که همراه مواده قندی مصرف شود. هنگام استفاده از کراتین آب و مایعات به مقدار زیاد بنوشید در کنار مصرف کراتین می توانید از مکملهای فولات، ویتامینهای ب6 و ب12 نیز استفاده نمایید

 

مکملهای دیگر چون فسفاژن و فسفاژن اچ پی نیز دقیقاً مانند کراتین منو هیدرات عمل کرده و دستور مصرف و موارد استفاده آنها نیز مانند کراتین منوهیدرات می باشد. فقط فسفاژن اچ پی را می توان به طریقه ذیل نیز مصرف نمود :

 

پنج روز اول روزانه 4 بار و هر بار یک پیمانه و بعد از 5 روز، روزانه 1 تا 2 بار هر بار یک پیمانه

 

 

You are here فهرست مطالب علمی وآموزشی کراتین چیست؟

طراحي شده توسط سايتک